Piękne i nowoczesne schody mogą stać się prawdziwą ozdobą każdego pomieszczenia. Bardzo nowoczesne są modele metalowe czy te ze szklanymi stopniami  z metalowymi nierdzewnymi balustradami.

Schody metalowe pasują do pomieszczeń urządzonych w stylu minimalistycznym. Modele ze stali niedrzewnej sprawdzają się idealnie zarówno w domu jak i biurze czy lokalu publicznym.

Więcej…

Meble ogrodowe to temat na duży esej czy też potężne wypracowanie jest ich tyle rodzajów że ciężko to wszystko zliczyć.

Mebli można już praktycznie używać wszędzie nie ma żadnych ograniczeń jeśli więc na przykład posiadamy chociaż mały ogródek to możemy nawet i tam umieścić meble sytuacje mamy bardzo jasną i klarowną.  Do ogrodu można zastosować meble które nie będą zbyt ciężkie ponieważ przychodzi taki czas w  naszym kalendarzu że zaczyna się robić zimno, a  wtedy trzeba usunąć meble z  ogrodu żeby nie zniszczyły się.

Więcej…

Kuchnia jest sercem domu i mieszkania, dlatego właśnie powinna być urządzona w ciekawy i niebanalny sposób.

Ciekawym pomysłem na kuchnie jest urządzenie jej w stylu prowansalskim. Czym cechuje się styl prowansalski? Przede wszystkim prostotą i inspirowaniem się naturą. Meble są proste, najlepiej drewniane. Całe pomieszczenie jest jasne, przeważają naturalne, klasyczne dodatki.

Więcej…
Wycinka krzewów i drzew

Wycinka krzewów i drzewCo zrobić gdy na działce przeznaczonej pod inwestycję znajdują się drzewa bądź krzewy, które kolidują z naszą inwestycją?

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody reguluje przepisy jakie należy spełnić aby legalnie wyciąć drzewa. Rozdział 4 tej ustawy zatytułowany "Ochrona terenów zieleni i zadrzewień" wskazuje nam jak postępować w konkretnych przypadkach - należy więc zapoznać się z treścią tych przepisów co znacznie ułatwi nam przygotowanie wniosku do urzędu sprawującego kontrolę i nadzór nad zielenią i zadrzewieniami w naszej miejscowości.

Warto od razu spojrzeć na przypadki, w których pozwolenie na wycinkę nie będzie wymagane i dla przykładu będą to sytuacje gdy mamy do czynienia z drzewami lub krzewami:

 • owocowymi, z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody - na obszarach nieobjętych ochroną krajobrazową;
 • których wiek nie przekracza 10 lat;
 • usuwanych w związku z funkcjonowaniem ogrodów botanicznych lub zoologicznych;
 • usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu ze względu na potrzeby związane z utrzymaniem urządzeń melioracji wodnych szczegółowych.

Wycinka drzewa - wniosek, pozwolenie

Jeżeli drzewa i krzewy, które chcemy wyciąć nie spełniają tych warunków będziemy zmuszeni do złożenia stosownego wniosku do wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta. Co powinien zawierać wniosek o wydanie zezwolenia:

 • imię, nazwisko i adres lub nazwę i siedzibę posiadacza i właściciela nieruchomości;
 • tytuł prawny władania nieruchomością;
 • nazwę gatunku drzewa lub krzewu;
 • obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm;
 • przeznaczenie terenu, na którym rośnie drzewo lub krzew;
 • przyczynę i termin zamierzonego wycięcia drzewa lub krzewu;
 • wielkość powierzchni z której zostaną usunięte krzewy;
 • rysunek bądź mapę określającą usytuowanie drzewa lub krzewu w stosunku do granic nieruchomości i obiektów budowlanych istniejących lub budowanych na tej nieruchomości.

Przy wydaniu zezwolenia właściwy organ naliczy odpowiednią opłatę. Ten sam organ może odroczyć na okres 3 lat od dnia wydania zezwolenia oraz po tym terminie całkowicie zwolnić z opłat właściciela, który w odpowiednim terminie wyznaczonym w zezwoleniu wykona nasadzenia zastępcze w postaci drzew lub krzewów, albo przesadzi na nieruchomości należące do właściciela. Należy przy tym dopilnować aby przesadzone lub zasadzone drzewa lub krzewy zachowały żywotność przez okres 3 lat.

Warto wspomnieć o tym, że planując nasadzenia zastępcze przepisy dają możliwość zastąpienia nasadzeń drzew, nasadzeniem krzewów w stosunku 1:3 co oznacza że za jedno wycięte drzewo będziemy musieli posadzić i utrzymać 3 krzewy. W praktyce przygotowanie wniosku o zezwolenie na wycinkę drzew lub krzewów polega na wyjściu w teren, pomierzeniu taśmą obwodu drzew na wysokości 130 cm od ziemi, naniesieniu na plan zagospodarowania działki lokalizacji pomierzonych drzew i krzewów oraz nadanie im numerów, które wyszczególnimy we wniosku wraz z podaniem gatunków.

Dobrym zwyczajem jest zaznaczenie w terenie drzew, o które wnioskujemy, przy pomocy jaskrawej farby w sprayu. Po rozpatrzeniu wniosku, właściwy organ wysyła swojego pracownika i w naszej obecności dokonuje kontroli drzew lub krzewów na które składamy wniosek. Przy wydaniu zezwolenia właściwy organ wskazuje termin wycięcia drzew oraz nasadzeń zastępczych jeśli je zaplanowaliśmy. Opłaty za wycinkę nakładane przez urzędy są tak duże, że nie opłaca się nie wykonywać nasadzeń zastępczych lub przesadzeń.

 
Modne rośliny na balkon

Modne rośliny na balkonKażda z nas latem chce się cieszyć pięknym i zadbanym balkonem. Warto nieco urozmaicić jego wygląd i w tym roku oprócz tradycyjnych pelargonii czy petunii kaskadowych, po

Jak samodzielnie zbudować altanę - domek ogrodowy

AltanaW okresie letnio - wiosennym więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu i w ogrodzie. Co za tym idzie możemy pomyśleć o zbudowaniu altany, która jest idealnym miejscem do rekreacji. W przypadku gdy ak

Projektowanie ogrodów

Projektowanie ogroduNic tak nie wzbogaca naszej posesji jak przydomowy ogród. Z dużą ilością zieleni, kwiatów, oczek wodnych i uroczych zakamarków stanowi niewątpliwą atrakcję. Nie tylko cieszy oko, ale także pozwal

Przykładowe klasy ogniowe spotykane w drzwiach przeciwpożarowych to: EI15 EI 30 EI60

Poręcze i balustrady

Samo wybranie schodów to nie wszystko. Bardzo ważne jest również dobr...

Charakterystyka grzejników żeliwnych

W polskim starym budownictwie można znaleźć różne systemy ogrzewania,...

Wentylacja i klimatyzacja - Wrocław, Poznań

Rozwijający się przemysł to nie tylko rzeczy związane z wydobyciem cz...

Gotowe projekty domów parterowych - rodzaje i możliwości

Domy parterowe można podzielić na kilka kategorii głównych kategorii ...

Adaptacja projektu gotowego - na czym polega?

Każdy projekt gotowy, według którego zamierzamy zrealizować inwestycj...

Lampy wiszące na pięć sposobów

Każdy, kto chce dopasować wnętrze pokoju do swoich potrzeb nie może z...

Nowoczesne style i urządzenia kuchenne

Nowoczesna kuchnia powinna być nie tylko ładna, ale również funkcjona...

Gdy urządzamy kuchnię

Każde pomieszczenie w domu ma znaczenie dla domowników. I każde trzeb...